wapń na diecie eliminacyjnej, źródła wapnia, bezmleczne źródła wapnia
Alergie,  Mama

Bezmleczne źródła wapnia w diecie mamy karmiącej

W tradycyjnej polskiej diecie pokrycie zapotrzebowania na wapń jest względnie proste, ponieważ sporo tego pierwiastka znajdziemy w produktach mlecznych. Sprawa komplikuje się, gdy z powodu alergii lub innych przyczyn nie możemy jeść nabiału. Spożycie właściwej ilości wapnia w tym przypadku jest trudniejsze, ale możliwe. Całe szczęście z pomocą przychodzę ja 🙂 Pokażę Wam bezmleczne źródła wapnia, które warto włączyć do diety.

Ile wapnia powinna spożywać mama karmiąca piersią? ​

Według norm żywienia opracowanych dla populacji polskiej, dzienne spożycie wapnia powinno wynosić 1300 mg dla mam karmiących poniżej 19 roku życia i 1000 mg dla mam powyżej tej granicy wieku.

Propozycje zestawów produktów pokrywających zapotrzebowanie na 1300 mg wapnia:

Jak widzicie na powyższej grafice, podstawowymi produktami są roślinne napoje wzbogacane w wapń oraz wody mineralne z dużą zawartością tego pierwiastka.

Napoje roślinne z wapniem są łatwo dostępne w dużych sklepach oraz sieciach takich jak np. Rossmann czy Lidl. Kupienie ich nie stanowi więc żadnego problemu. Pamiętajcie o dokładnym sprawdzeniu etykiety, ponieważ nie wszystkie napoje roślinne są wzbogacane o ten pierwiastek. Ilość wapnia na 100 ml powinna wynosić 120 mg (zresztą do tej pory nie spotkałam się z inną jego zawartością).

Wody, które wymieniłam cechują się największą zawartością wapnia wśród popularnych marek na rynku. Obie zawierają go aż ok. 325 mg/litr.

Zawartość wapnia w mleku krowim, a napoju roślinnym wzbogaconym w wapń

Akcja rotacja!

W trakcie jakiejkolwiek diety eliminacyjnej, w tym także bezmlecznej ważne jest, by nie jeść tych samych produktów każdego dnia (tzw. rotacja). W podanych przeze mnie propozycjach powtarza się napój roślinny, lecz na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka jego rodzajów. Mamy zatem napój jaglany, ryżowy, owsiany, ale także sojowy czy orkiszowy. Korzystajcie więc z tego wyboru! Karton napoju starcza na dwa dni, więc po jego zużyciu sięgajcie po kolejny rodzaj. Takie miksowanie i zmienianie zapobiega znudzeniu danymi smakami, ale również niweluje ryzyko uczulenia na kolejny składnik diety.

Dodatkowo warto sprawdzić poziom witaminy D3 we krwi. Zbyt niska ilość osłabia wchłanianie wapnia. Każdy z nas powinien suplementować ją w okresie od października do marca, ponieważ w tym czasie nie jest możliwa jej synteza pod wpływem promieni słonecznych. Mamy karmiące powinny przyjmować 2000 jednostek witaminy D. Pozostali dorośli od 800 do 2000, a nawet w uzasadnionych przypadkach 4000 jednostek. W przypadku niedostatecznego poziomu witaminy D we krwi, dawkę suplementu należy skonsultować z lekarzem.

Zapisz się na newsletter w formularzu poniżej i odbierz dwudniowy jadłospis odpowiedni dla Mam karmiących niemowlęta ze skazą białkową. 
Bogaty w wapń, białko i żelazo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.