Jak zapewne doskonale wiecie, mleko oraz jego przetwory są bogatym źródłem wapnia oraz białka dla osób na diecie tradycyjnej. Szukając zatem produktów, które mogłyby je zastąpić należy skupić się właśnie na tych składnikach. Białko nie stanowi dużego problemu, gdyż jest go pod dostatkiem w mięsie, roślinach strączkowych, kaszach, pestkach i orzechach. Jedząc różnorodne produkty z tych grup dostarczamy sobie wystarczających ilości tego składnika. Dużo większym wyzwaniem jest zapewnienie organizmowi dostatecznych ilości wapnia.
Całe szczęście dziś w prawie każdym większym sklepie dostaniemy napoje roślinne wzbogacane w ten pierwiastek. Szklanka takiego produktu dostarcza ok 240 mg wapnia, czyli dokładnie tyle samo co szklanka tradycyjnego mleka. Dzieci po skończeniu pierwszego roku życia mogą z powodzeniem pić taki napój jako jedno z podstawowych źródeł wapnia.
4 komentarze
Edyta
Czemu ryżowe dopiero po 5 roku życia? Nie można go wcześniej używać do robienia naleśników itd. ?
Kasia Zielińska
Ze względu na wysoką zawartość arsenu, który jest substancją toksyczną. Ilość arsenu w napoju ryżowym jest zbyt duża dla młodszych dzieci. Do naleśników proponuję użyć napoju owsianego albo orkiszowego, a jeżeli maluch nie toleruje glutenu to całkiem fajne naleśniki wychodzą na mleku jaglanym.
Ewa
Czy to oznacza,że w czasie karmienia piersią również nie można spożywać mleka ryżowego?
Kasia Zielińska
Mama jak najbardziej może spożywać mleko ryżowe 🙂 Chodzi tu tylko i wyłącznie o proponowanie tego napoju dziecku.